74 872 50 92

Informacje

W tym dziale znajdują się informacje na temat podstawowych zagadnień związanych z poligrafią oraz DTP.

Różnice pomiędzy brawami RGB i CMYK

RGB –(Red - Green - Blue) (czerwony, zielony, niebieski) układ trzech kolorów wykorzystywany do addetywnego mieszania barw. Wykorzystywane są w monitorach, skanerach oraz aparatach fotograficznych.
CMYK – (Cyjan - Magenta - Yellow - Key) (cyjan, magenta, żółty, czarny) wykorzystywany przy projektach drukowalnych.
Barwa kolorów CMYK nigdy nie będzie odpowiadała widocznemu na monitorze. Nawet jeśli w programach przeznaczonych do tworzenia grafiki zmienimy tryb kolorów z RGB na CMYK trzeba pamiętać, że jest to tylko symulacja uzyskania koloru wydruku.

Cechy grafiki wektorowej i rastrowej

Grafika wektorowa obraz przedstawiony za pomocą figur geometrycznych lub brył. Nacechowany matematycznie zdefioniowanym układem współrzędnych. Zaletą takiej grafiki jest nieograniczona skalowalność więc może zostać przedstawiona w dowolnym rozmiarze bez utraty jakości.
Grafika rastrowa obraz wytworzony za pomocą siatki pikseli odpowiednio pokolorowanych na ekranie. Spotykamy ją w zdjęciach i realistycznych obrazach o dużej głębi kolorów. Wadą jest utrata jakości przy powiększeniu. Aby uzyskać dobrą jakość wydruku potrzebna jest wysoka ilość DPI

Format netto oraz brutto, linie cięcia

Format netto – jest to format gotowego wyrobu poligraficznego (książki, czasopisma). Pod tym pojęciem rozumiemy wyrób po obcięciu spadów drukarskich.
Format brutto – obszar z uwzględnionymi spadami który oznacza całość danych razem z częścią spadową oraz informacyjną.
Linie cięcia – cienka linia znajdująca się poza formatem netto strony. Pokazuje miejsca przycięcia wymiaru publikacji po wydruku oraz oprawieniu. Szerokość linii oscyluje w granicach 0,125-0,5 punktów. Linie muszą posiadać wszystkie kolory z których składa się praca.

Jakie są podstawowe czynnośći przy przygotowywaniu materiałów do druku ?

Spady– jest to miejsce w którym znajduje się grafika wydruku jednak wychodzi poza format docelowy. Jest niezbędny podczas docinania strony by nie pojawił się obszar niezadrukowany. Zwykle spady przyjmują wartości od 2 do 3 mm (powiększony format z każdej z docinanych stron).
W projekcie należy znaznaczyć linie cięcia bądź podać wielkość spadów. Jest to istotna wiadomość dla drukarni, która może nie prawidłowo ustalić linie cięcia. Zalecanym formatem do druku jest PDF. Obrazy powinny mieć 300 dpi aby nie występowała tzw. pixeloza.

Co oznacza termin DTP ?

DTP( ang. Deskop Publishing)– wszystko co związane jest z komputerowym przygotowywaniem materiałów do druku można określić terminem DTP.Jest to korekta tekstu, układ projektu oraz parametry druku.